Практична робота "Особистість і діяльність Александра Великого за історичними джерелами".

6 клас. Всесвітня історія. Історія України. Інтегрований курс.
Урок №44
Тема: Особистість і діяльність Александра Великого за історичними джерелами.
Мета: Познайомити учнів з перебігом «Східного походу» Александра Македонського, назвати основні події та дати;
Формувати навички
установлювати причини, суть і наслідки «Східного походу»;
упізнавати за історичними джерелами постать Александра Македонського та характеризувати його діяльність;
називати події за датами та дати подій (битва при річці Гранік, битва при Іссі, битва при Гавгамелах, підкорення Єгипту та Середньої Азії, похід на Індію);
показувати на карті місця найбільших битв та територію держави Александра Македонського;
висловлювати особисте ставлення до історичних фактів, подій і діячів;
Виховувати ціннісні орієнтації, зокрема почуття справедливості і співчуття.
Тип уроку комбінований урок
Методичне забезпечення Підручник, карта, картки з історичними джерелами та історичними довідками.
Структура уроку
1.     Організація навчальної діяльності
2.     Проведення практичного заняття
2.1.                    Александр Македонський в історичних джерелах.
2.2.                    «Східний похід» Александра Македонського.
2.3.                    Завоювання Індії.
2.4.                    Імперія Александра Македонського.
3.     Підсумки уроку.
4.     Оцінювання учнів.
5.     Домашнє завдання.
Хід уроку
1.     Організація навчальної діяльності (повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності учнів).
Актуалізація опорних знань
Робота з історичною картою
Покажіть на карті: Грецію, Афіни, Спарту, Македонію, Персію, місця найбільших битв війни між греками і персами.
Завдання на встановлення хронології подій. Позначити події на лінії часу.
Коли відбувалася Греко-перська війна, скільки років тривала, скільки часу минуло від початку?
Коли відбувалася Пелопоннеська війна, скільки років тривала, скільки часу минуло від початку?
Коли і в якій битві македонці перемогли афінян?
Опитування
Що таке імперія? Які імперії Стародавнього світу вам відомі?
Чи зустрічалися ми раніше з Александром Македонським?
Вступне слово вчителя
У 336 р. до н.е. Македонію очолив син Філіппа II Александр (356-323pp. до н.е.). Він продовжив справу свого батька. Він не лише здійснив омріяний Філіппом II похід на Персію, а й створив могутню імперію, яка простягнулася від Греції аж до Індії.
2.     Проведення практичного заняття
2.1.                    Александр Македонський в історичних джерелах. Робота в групах з історичними джерелами, Вправа 1. Що дізнаємося з історичних джерел про зовнішність і характер Александра Македонсько

1. «Ще хлопчиком Александр виявив велику стриманість: хоч і мав він запальну й непогамовну вдачу, але був байдужий до тілесних утіх і віддавався їм дуже помірковано. Не ганявся він за будь-якою славою й не шукав її абиде, на відміну від Філіппа, який хизувався своїм хистом красномовства і на монетах увічнював перемоги своїх колісниць на перегонах в Олімпії. Тим-то Александр, коли друзі запитали його, чи не хоче він узяти участь у змаганнях з бігу на Олімпійських Іграх (а бігав він швидко), відповів: "Так, якщо тільки моїми суперниками будуть царі".

2. Одного разу привели Філіппу коня Букефала…, але кінь виявився неприборканим і непридатним для їзди . Розгніваний Філіпп звелів забрати Букефала, як коня дикого і необ’їждженого. Тоді Александр сказав: «Якого чудового коня втрачають люди, котрі через своє боягузтво не можуть його приборкати!» александр миттю підбіг до коня, схопив його за вуздечку. Деякий час Александр біг поряд із конем і гладив його рукою, а коли побачив що той перестав боятися, скочив на коня і впевнено сів. Помітивши, що кінь заспокоївся, Александр попустив віжки й помчав уперед.

3. ...Щоразу, коли приходило повідомлення про те, що Філіпп завоював якесь відоме місто або здобув велику перемогу, Александр слухав це без радості, нарікаючи: "Хлопці, мій батько встигне все захопити, так що не залишить мені з вами ніякої змоги здійснити великий і блискучий подвиг". Він мріяв не про втіхи й багатство, а про доблесть і славу, вважаючи: що більше одержить від батька в спадщину, то менше залишиться зробити йому самому.

4. ...Окрім того, Александр від природи любив літературу й багато читав. Він говорив, що читання "Іліади" - це засіб виховати в собі військову доблесть. Примірник видання, виправленого Аристотелем і відомого під назвою «Іліада в скриньці», Александр завжди мав при собі і клав разом із кинджалом під подушку... Александр захоплювався Аристотелем і навіть любив його не менш ніж свого батька, бо, як сам казав, одному він завдячує своїм життям, а другому - відчуттям краси життя...

Запитання до тексту
1.       Визначте,що в джерелі свідчить про освіченість Александра?.
2.       Які фрагменти повідомляють про те, що Александр був сильною духом, сміливою та честолюбною людиною?
Скориставшись наведеними джерелами, аргументуйте твердження, навівши
приклади.  Александр Македонський...
1.     Був сміливою та честолюбною людиною, адже...
2.     Мав добру освіту та виховання, свідченням чого є...
3.     Був сильною духом та рішучою людиною, що виявлялося в...

Робота з підручником.  Опрацюйте джерело на ст. 180, як автор характеризує Македонського?

Коли Александр зайняв Фрігію з містом Гордієм, він побачив тут славнозвісну колісницю, дишло якої було з'єднано з ярмом вузлом, і почув переказ про те, що хто цей вузол розв'яже, той стане володарем світу. Оскільки кінці вузла були сховані, а сам вузол дуже заплутаний, Александр розрубав його мечем».

Розгляньте портрет Александра на ст. 182. Які ваші перші враження?

2.2.                    «Східний похід» Александра Македонського.
Повідомлення учнів
Учень 1 У 336 р. до н.е. македонська армія через північ Греції вийшла до земель Персії на півострові Мала Азія. Похід на деякий час було перервано повстанням у підкорених Фівах. Александр жорстоко придушив повстання і 30 000 фіванців продав у рабство. У 334 р. до н.е. 35 000 македонян на чолі зАлександром продовжили східний похід.
Перська держава у цей час була ослаблена боротьбою за владу між сатрапами, які стали самостійними і не бажали коритися цареві Персії Дарію III. А Персії протистояла згуртована армія Александра, що складалась із збройних сил усіх великих грецьких полісів, окрім Спарти.
Командувач перської армії Мемнон, розуміючи, що сили нерівні, пропонував заманювати македонців у глиб Персії, знищуючи запаси продовольства та кормів для коней, щоб потім, коли армія Александра буде знесилена, завдати їй нищівної поразки. Але Дарій боявся зради сатрапів і не погодився з планом Мемнона.
Учень 2 Перша велика битва між супротивниками відбулася на річці Ґранік у 334 р. до н.е.  Александр зіткнувся з найбільш боєздатною частиною перського війська – грецькими найманцями. Він вишикував свої війська так, що в центрі була фаланга важкоозброєної піхоти, а з флангів – кавалерія та легка піхота. У такому порядку солдати македонського царя форсували річку та знищили перських лучників. Потім ударила кіннота, яка розбила ворожу кавалерію й грецьких найманців. Перемогу було здобуто. Військо Дарія відступило. Не зустрічаючи спротиву, македоняни захопили більшість підкорених персами грецьких колоній у Малій Азії. Лише Мілет і Галікарнас довелося брати штурмом.
Учень 3 Александр продовжив війну з Персією. У 333 р. до н.е. на території Сирії, біля затоки Ісса, на узбережжі Середземного моря, між ним і свіжими силами Дарія відбулася нова битва. Дарій відразу кинув у бій особисту гвардію. Александр очолив атаку важкої кавалерії. Після тривалого та кровопролитного бою Дарій в оточенні охоронців залишив поле бою.
Перські війська занепали духом. Грецькі найманці вважали за краще повернутися на батьківщину. Як трофей Александр захопив казну, царських придворних та особисту колісницю перського царя.
Учень 4 Після перемоги біля Ісси македонська армія пішла до Фінікії. Більшість фінікійських міст Александру вдалося захопити без особливих зусиль. Тільки Tip здався після семи місяців важкої облоги. Македонянам довелося побудувати дамбу, що сполучила материк з островом, на якому було місто. І тільки тоді війська змогли підійти до мурів Тіра. Під час облоги Александр застосував бойові метальні машини, встановлені на кораблях. Македонський цар жорстоко помстився оборонцям після перемоги: 8 000 жителів міста було вбито, близько 30 000 продано у рабство.
Далі перед Александром лежали землі Єгипту, що були підкорені персами. Єгипет здався Александру без бою. Жерці цієї країни оголосили Александра богом.
Учень 5 Перський цар Дарій III відчув, що втрачає свою імперію, тому запропонував Александру укласти мирну угоду. Він був готовий віддати узбережжя Малої Азії та сплатити величезний викуп за полонених. Але Александр вимагав, щоб Дарій III визнав його єдиним володарем Малої Азії. Тоді перський цар пішов на відчайдушний крок. Він зібрав війська, які у нього залишилися, і навесні 331 р. до н.е. зустрівся в останньому двобої з Александром. Це сталося біля селища Гавгамели, на північ від Вавилона. Уперше перси застосували проти македонян бойових слонів і колісниці, до яких були прикріплені величезні серпасті ножі. Лучники Александра перебили більшість візничих та погоничів слонів. Некеровані, поранені та налякані тварини кинулися назад і почали топтати перську піхоту. Залишки перської кінноти прорвали ряди македонян, але загинули, наткнувшись на опір македонської піхоти – воїнів із списами. Сам Александр на чолі кінноти атакував особисту гвардію перського царя. У черговий раз Дарій змушений був відступати. Він утік у глиб імперії, де в 330 р. до н.е. був зрадницьки вбитий сатрапом, що претендував на царський престол. Військо Александра пограбувало та спалило столицю Персії Персеполь.
Робота в парах з історичними джерелами, Вправа 2. Прочитати. Дати відповідь на запитання.

Курцій Руф про битву на річці Гранік Доведіть, що Александр був не тільки талановитим полководцем, а й хоробрим воїном
1. Парменіон не радив йому ризикувати… але Александр відповів. Що йому буде соромно перед Гелеспонтом, якщо після переправи через морську протоку він побоїться Граніка. І сам перший кинувся в річку з тринадцятьма відділами кіноти. Він вів військо на ворожі стріли і списи, на стрімкі скелі, вщерть заповнені піхотою і кіннотою ворога, через бурхливу річку, яка несла і топила коней і людей… Перси втратили там убитими 20 тисяч піхотинців і 2,5 тис кіннотників… Втрати Александра становили 34 особи , у тому числі дев’ятеро піхотинців.

Яку воєнну хитрість використали македонці у цій битві?
2. Обидві армії вже бачили одна одну і перебували на відстані, недосяжній для списа. Тоді перси, що були попереду, підняли ґвалт. Македонці відповіли їм криком, який не відповідав їх кількості, оскільки це було відлуння з гірських вершин і з глибин лісів: адже скелі й діброви завжди посилають назад із подвоєною силою кожен сприйнятий ними звук…

Курцій Руф про облогу міста… Про облогу якого міста йдеться?
3. … Александр не втримав гніву, з яким зазвичай міг впоратися. «так ви, - скрикнув він, - покладаючись на те, що займаєте остів, нехтуєте нашим сухопутним військом? Алея скоро покажу вам, що ви живете на материку! Знайте ж6 або ви самі впустите мене у ваше місто, або я візьму його силою». І з цими словами він відпустив послів. Друзі почали їх вмовляти, щоб вони самі надали вільний доступ цареві, якого прийняли і Сирія, і Фінікія. Але вони покладались на неприступність місця. Вирішили втримати облогу…

4. Плутарх про переддень битви… Переддень якої битви описує Плутарх?
Дарій вишикував своїх воїнів у бойовий порядок і всю ніч в оточенні солдатів із смолоскипами об’їздив їх ряди. До ранку змучені безперервним напруженням, перські воїни ледве трималися на ногах.
Александр не хотів починати битву відразу. Після тяжкого переходу людям потрібно було дати відпочинок, і цар, упевнений, що перси не зійдуть з обраного ними місця, наказав своїм воїнам розташуватися на ніч неподалік від перських позицій.
Македонські полководці з жахом дивилися на величезну рівнину, звідки. Як шум хвиль, доносився гомін голосів. Правильні ряди перських вогнищ починалися зовсім поряд і тягнулися вдалину, наскільки вистачало очей. Налякані численністю ворожого війська, полководці на чолі з Парменіоном благали Александра, якщо вже він вирішив давати тут бій, напасти негайно, не чекаючи ранку, скориставшись темрявою, яка приховає нечисленність македонян. «Я н краду перемог!» - відповів Александр та, відпустивши наближених, заснув міцним сном.

5.Із книги грецького історика Арріана «Похід Александра» Епізод якої битви описує історик? Як була нейтралізована основна ударна сила перської армії?
 … у цей час варвари пустили на Александра свої колісниці з косами, розраховуючи, в свою чергу розладнати його фалангу. Тут вони абсолютно помилилися. Одні колісниці агріани і люди Балакра, що стояли поперед кінноти, зустрічали градом дротиків, щойно вони наближалися; на інших – у візників виривали віжки, їх самих стягували вниз, а коней вбивали. Деяким вдалося промайнути крізь ряди: солдати розступилися, як їм було наказано, перед колісницями, що неслися…
2.3.                     Завоювання Індії
Повідомлення учнів
Учень 6 У 327 р. до н.е. військо македонян увійшло до Індії і рушило в долину Інду. Йому протистояли загони царя (раджі) Таксили. В результаті переговорів Александру вдалося укласти союз із цим індійським царем і разом з ним виступити проти іншого раджі – Пора. У 326 р. до н.е. на річці Гідасп відбулася вирішальна битва. Непереможна македонська кавалерія, очолювана, як завжди, самим Александром, легко перемогла вершників супротивника. Але, коли вона наблизилася до слонів, нажахані коні зупинилися. Індійські лучники, сидячи на слонах, легко нищили македонську кінноту. Александр застосував уже випробувану в битвах з персами тактику і здобув чергову блискучу перемогу. Македоняни захопили більшість слонів, 9 000 вояків ворожої армії й самого царя Пора. Західну частину Індії було завойовано. Далі Александр планував піти до Ґанґу, але стомлені вояки та командири умовили полководця припинити похід і повернути назад. Східний похід завершився.
2.4.                    Імперія Александра Македонського
Розповідь вчителя
Результатом військових походів та численних перемог Александра Македонського було створення величезної імперії. До її складу увійшли Греція, Сирія, Фінікія, Персія, Єгипет, Західна Індія.Це була одна з найбільших імперій стародавнього світу. Столицею створеної держави стало місто Вавилон. На всій території імперії засновувалися нові поліси, багато з яких називали на честь царя – Александріями (близько 70 міст). Прагнучи підкорити увесь світ, Александр почав готуватися до підкорення Риму й Карфагена. Але похід на захід так і не відбувся. У 323 р. до н.е. Александр несподівано захворів і помер. Йому було 33 роки.
Після смерті Александра його імперія проіснувала недовго.
3.     Узагальнення
Скориставшись історичною картою з підручника ст. 181, відслідкуйте похід Александра Македонського та відтворіть хронологічну таблицю. Відтворити хронологію подій на дошці. Виконання вправ на встановлення хронології подій.
Дата
Подія
334 р. до н.е.
Перехід македонських військ через чорноморські протоки (Геллеспонт) до Азії
334 р. до н.е.
Битва на р. Ґранік.
333 р. до н.е.
Битва при  Іссі.
Січень-серпень 332 р. до н.е.
Облога і взяття міста Тір македонськими військами.
Грудень 332 - березень 331 р. до н.е.
Підкорення Єгипту. Проголошення Алксандра Македонського рівного богам
331 р. до н.е.
Битва при Гавгамелах
329 р. до н.е.
Підкорення Алксандром Македонським Середньої Азії
Весна 327 - липень 326 рр. до н.е.
Індійський похід Алксандра Македонського. Вирішальна битва відбулась на річці Гідасп
326-324 рр. до н.е.
Повернення Алксандра Македонського до Вавилона.
 4.     Підсумки уроку
Займи позицію Ким, на вашу думку, був Александр Македонський: мудрим правителем чи жорстоким тираном?
Коло ідей Уявіть , що Александр дожив до глибокої старості. Як, на вашу думку могла б скластися доля його імперії та всього світу?
·        Наслідки і результати Східного походу Алксандра Македонського:
·        знищено Перську імперію
·        постала імперія Алксандра Македонського, яка включала Грецію, колишні володіння Персії та частину Індії;
·        Поєднання грецької і східної цивілізацій, культур.
·        імперія Алксандра Македонського виявилась не життєздатною і по його смерті розпалася, частина підкорених народів здобула незалежність;
5.     Оцінювання учнів.
6.     Домашнє завдання. Користуючись пам’яткою на ст. 182 складість історичний портрет Александра Маедонського.
Пам’ятка для характеристики історичного діяча
1)    Встановіть, коли та в якій країні жив історичний діяч.
2)    Укажіть історичні умови, на тлі яких він розгортав свою діяльність.
3)    Опишіть його зовнішність, характер. Що, на вашу думку, вплинуло на формування його особистості? Які його вчинки варто наслідувати, а які ви не схвалюєте?
4)    Інтереси якої суспільної верстви він виражав?
5)    Назвіть основні наслідки його діяльності.
6)    Дайте оцінку його діяльності. Як ви ставитеся до засобів, якими він прагнув досягти мети? 
переглянути відео уроку можна за посиланням http://youtu.be/73Ew1Awd1hU

5 коментарів: